Szkoła Podstawowa w Miłowicach

http//czadzik.rox.pl/

powtórzenia do sprawdzianu

SPRAWDZIAN SZÓSTOKLASISTY 8.04.2010 – PYTANIA WRAZ Z ODPOWIEDZIAMI Z CZĘŚCI MATEMATYCZNEJ


Zadanie nr.8
Na igrzyskach w Londynie dystans maratonu zwiększono o 2,195km. Ile to metrów?
R o z w i ą z a n i e:
Ponieważ 1km = 1000m, więc 2,195km = 2,195×1000m = 2195m, odp. B

Zadanie nr.9
Uczestnicy biegu startowali co dwie minuty. Pierwszy zawodnik wystartował o godzinie 9.05, a ostatni o 9.37. Ilu zawodników wzięło udział w biegu?
R o z w i ą z a n i e:
Sposób 1. Liczymy zawodników „na piechotę”:
9.05 (pierwszy), 9.07, 9.09, 9.11, 9.13, 9.15, 9.17, 9.19, 9.21, 9.23, 9.25, 9.27, 9.29, 9.31, 9.33, 9.35, 9.37 (ostatni), więc razem mamy: 17, odp. B

Sposób 2.
Od godziny 9.05 do godziny 9.37 upływają 9.37 – 9.05 = 32min, ponieważ zawodnicy startują co 2 minuty to jest ich od 9.07, 32:2 = 16, a od 9.05 jest 16 + 1 = 17. odp. B

Komentarz.
Ta metoda rozumowania zawiera „haczyk”, bo ktoś z was mógł nie wliczyć do 16 zawodników jednego który startuje o 9.05, ale ktoś kto układał to pytanie był dla was tak „wspaniałomyślny” że nie dał takiej odpowiedzi (odpowiedziami są: 15, 17, 32, 42). Więc nie można było nawet przy uwzględnieniu tej małej „subtelności” odpowiedzieć niepoprawnie.
(W licem spotkacie kontynuację tego zadania, ale w znacznie bardziej rozbudowanej postaci)

Zadanie nr.15
Boisko ma kształt prostokąta o wymiarach 45m i 90m. Ile metrów kwadratowych ma to boisko?
R o z w i ą z a n i e:
Wystarczyło wykonać iloczyn 45×90 = 4050 metrów kwadratowych. Odp. A
Bez komentarza.

Zadanie nr.16
Na planie prostokątnego boiska o wymiarach 45m×90m zamalowano część powierzchni w kształcie prostokąta o wymiarach 45m×30m, na której ma zostać wymieniona nawierzchnia. Na jakiej części boiska ma zostać wymieniona nawierzchnia?
R o z w i ą z a ni e:
Wprost z rysunku można odczytać że zamalowana część to 1/3. Odp. C
Bez komentarza.

Zadanie nr.17
Zawodnicy jednej drużyny wzięli ze skrzynki 5 butelek wody mineralnej, a zawodnicy drugiej drużyny 2 razy więcej. Ile butelek wody zostało w skrzynce?
R o z w i ą z a n i e:
Analiza: Z tekstu nie wynika że TYLKO zawodnicy wspomnianych dwóch drużyn biorą butelki z wodą. W tej sytuacji pozostaje odp. D czyli do rozwiązania zadania brakuje informacji ile butelek wody „było w skrzynce, zanim zaczęli je brać zawodnicy”

Komentarz:
Kluczem do sukcesu było doczytanie do końca wszystkich odpowiedzi, te osoby które zakończyły czytanie odpowiedzi na od. A i zaznaczyły tą odpowiedź, popełniły błąd.

Zadanie nr.21
Maksymalną długość nart dla skoczka oblicza się mnożąc wzrost zawodnika przez 1,46. Oblicz maksymalną długość nart dla zawodnika o wzroście 1,5m. Wynik wyraź w centymetrach.
R o z w i ą z a n i e:
Długość nart: 1,5m×1,46 = 2,19m = 219cm,
Bez komentarza.

Zadanie nr.22
Podczas meczu Paweł trafił do kosza 5 razy, Leszek miał 2 razy więcej trafień do kosza niż Paweł, a Zbyszek o 3 mniej niż Paweł i Leszek razem. Ile razy trafił do kosza Leszek, a ile Zbyszek?
R o z w i ą za n i e:
Leszek: 5×2 = 10
Zbyszek: 5+10 – 3 = 12
Bez komentarza

Zadanie nr.23
Na planie 1:50 000 trasa wyścigu ma długość 16,4cm. Ile kilometrów do pokonania mają uczestnicy wyścigu?
Rozwiązanie:
Wymiar rzeczywisty: 16,4cm×50 000 = 820 000cm = 82 000dm = 8 200m = 8,2km
Bez komentarza

Zadanie nr.24
Przy zakupie roweru na raty pierwsza rata wyniosła 176zł. Pozostała do zapłaty kwota została rozłożona na 12 rat po 52zł. Za ten sam rower kupiony za gotówkę zapłacono tylko 4/5 ceny roweru kupionego na raty. Ile złoty kosztował rower kupiony za gotówkę?
R o z w i ą z a n i e:
I. Wartość roweru przy zakupie ratalnym:
176zł + 12×52zł =176zł + 624zł = 800zł
II. Wartość roweru przy zakupie za gotówkę:
(4/5)×800zł = 640zł

Poniższe ćwiczenia dotyczą tylko umiejętności odczytywania informacji:

Zadanie 18 / od C (4 tygodnie)
Zadanie 19 / od C (7 województw)
Zadanie 20 / od B (od 3 do 5 lutego)


__________________________________________________________________________________________

Lista zadań / zastosowania objętości

_____________________________________________________________________________________________

ZADANIE DOMOWE (na ocenę) – powtórzenie do klasówki – obliczenia pieniężne


1. Za 12 słoików o pojemności 0,5 litra miodu wielokwiatowego zapłacono 90zł, a za sto słoików o pojemności0,33 litra miodu lipowego zapłacono 594zł. Ile zaoszczędzisz kupując 10 litrów miodu tańszego?
2. Za 6kg mąki i 3 kg cukru Ania zapłaciła 22,80zł, a Ola za 3 kg takiej samej mąki i 3kg cukru zapłaciła 15,60zł. O ile złoty różni się cena jednego kilograma mąki i jednego kilograma cukru?
3. Kostka masła waży 25dag. Mama Magdy zużyła do śniadania 0,4 tej kostki. Ile waży pozostała część tej kostki? Z ilu osób składa się rodzina Magdy, jeżeli każdy otrzymał po 20dag masła?
4. Ania napełniła trzy szklanki o pojemności 0,25 litra mlekiem. Okazało się, że pozostałe mleko stanowi 4/5 pojemności dzbanka. Ile szklanek można napełnić pozostałą ilością mleka?
5. Do sklepu spożywczego przywieziono napoje w opakowaniach po 2,5l, po 1,5l i 1l. Razem było 450 opakowań. Ile litrów napoju sprowadzono do tego sklepu, jeżeli wiadomo że opakowania
2,5 –litrowe stanowiły 1/3, a półtoralitrowe 0,4 przywiezionych opakowań?
6. Maciek dostał 20zł kieszonkowego. 1/5 tej kwoty wydał na słodycze, 0,3 pozostałej kwoty przeznaczył na czasopisma, a za resztę kupił siostrze maskotkę. Ile pieniędzy przeznaczył na maskotkę?
7. 900 kilogramów mąki rozwieziono do trzech sklepów. Pierwszy sklep otrzymał 3/10 całego transportu, drugi 2/3 pozostałej części, a trzeci resztę. Ile kilogramów mąki otrzymał każdy sklep?
8. Do hurtowni dostarczono 400kg masła w opakowaniach po 400g, 25dag i 0,2kg. Opakowania największe stanowiły 0,4 masy dostarczonego towaru opakowania najmniejsze 0,75 pozostałej części masy dostarczonego towaru. Oblicz ile było poszczególnych opakowań razem? Ile kilogramów masła było w opakowaniach każdego rodzaju?
9. Jogurt sprzedawany jest w opakowaniach po 80g i 200g. Jogurt w mniejszym opakowaniu kosztował 0,78zł, a w większym 1,70zł. W którym opakowaniu jogurt jest tańszy? Ile zapłacisz za trzy jogurty mniejsze i dwa jogurty większe?











POWTÓRZENIE DO SPR. DLA KLASY SZÓSTEJ

1 We wtorek sprzedano 35 butelek wody mineralnej, a w środę 3 razy więcej.
Ile łącznie butelek wody sprzedano we wtorek i środę?
A. 105 B. 73 C. 38 D. 140

2 Na straganie wystawiono do sprzedaży 48 plażowych czapek. Przed południem
sprzedano połowę z nich, a po południu 1/3pozostałych. Ile czapek sprzedano
po południu?
A. 8 B. 16 C. 24 D. 32

3 Wypożyczenie kajaka na pół godziny kosztuje 2,50 zł. Ile złotych trzeba zapłacić
za wypożyczenie kajaka na 3,5 godziny?
A. 7,50 B. 8,75 C. 10 D. 17,50

4. Ewa opalała się na słońcu przez 7 kolejnych dni. Pierwszego dnia opalała się
przez 10 minut, a każdego następnego o 5 minut dłużej niż w poprzednim dniu.
Ile minut Ewa opalała się siódmego dnia?
A. 40 B. 45 C. 30 D. 35

5. Podczas wycieczki w upalny dzień dzieci przeznaczyły na napoje 42 zł. Kupiły
16 kartoników soku jabłkowego. Ile najwięcej butelek wody mogły kupić dzieci
za resztę pieniędzy?
Zapisz obliczenia.
Odpowiedź: Dzieci mogły kupić najwięcej ............................................................. .
Cennik do zadania 5.
Napój Cena jednostkowa
sok jabłkowy 0,89 zł / kartonik
woda mineralna 1,60 zł / butelka

6 Marta, robiąc 10 kroków, pokonuje odcinek drogi długości 6 metrów. Na przejście z domu do szkoły potrzebuje 300 kroków. Jaką długość ma jej droga do szkoły?
A. 50 m B. 180 m C. 500 m D. 1800 m

7. Klasa VI miała 5 lekcji, po 45 minut każda. Ile czasu upłynęło od rozpoczęcia pierwszej lekcji do końca piątej, jeśli jedna przerwa była 15-minutowa, a pozostałe 10-minutowe?
Obliczony czas wyraź w godzinach.

8. Prostokątna podłoga w klasie ma wymiary 6,5 m i 9 m. Jedna puszka lakieru kosztuje 15,20 zł i wystarcza na pomalowanie 10 m2 podłogi. Ile puszek lakieru trzeba kupić, żeby pomalować całą podłogę? Ile będą kosztowały?

9. W zimowy dzień w środku ula było plus 24°C, a na zewnątrz ula minus 17,5°C.
W środku ula było wtedy cieplej niż na zewnątrz o
A. 6,5°C B. 7,5°C C. 40,5°C D. 41,5°C

10. Jedna łyżeczka miodu waży przeciętnie 7,2 g. Pan Adam wypija codziennie
szklankę wody z trzema łyżeczkami miodu, a jego Ŝona – z dwiema. Na ile dni
wystarczy im słoik zawierający 360 g miodu?
A. Na 10 dni. B. Na 25 dni. C. Na 50 dni. D. Na 36 dni.

11. W dwóch słojach jest razem 7,4 litra miodu. W jednym z nich jest o 2,2 litra
więcej niż w drugim. Która odpowiedź spełnia oba warunki zadania?
A. 4,9 litra i 2,7 litra
B. 3,7 litra i 5,9 litra
C. 4,8 litra i 2,6 litra
D. 2,8 litra i 4,6 litra

12 Na planie w skali 1:2000 odległość od ula do rosnącej na łące lipy
jest równa 4cm. Jaka jest odległość w terenie między ulem a tą lipą?
A. 500 m B. 50 m C. 800 m D. 80 m

13 Do pomalowania jednego ula zużywa się 2/3
puszki farby. Ile puszek farby trzeba
kupić, żeby pomalować 14 takich uli?
A. 21 B. 14 C. 10 D. 9

14. Samochód z ulami wyruszył z Lipowa o godzinie 255 i przybył na wrzosowisko
po 50 minutach. Ustawienie uli na wrzosowisku zajęło półtorej godziny. O której
godzinie zakończono ustawianie uli?
A. 5.35 B. 5.15 C. 4.55 D. 4.35

15 Działka ma kształt prostokąta, którego szerokość wynosi 24 m, a długość
jest 2 razy większa. Na kwiaty i warzywa przeznaczono 80% powierzchni działki,
a pozostałą część na pasiekę. Ile metrów kwadratowych działki przeznaczono
na pasiekę?

16. Samica bociana złożyła jajo 12 kwietnia. Pisklę wykluło się po 34 dniach, czyli
A. 14 maja. B. 12 maja. C. 22 maja. D. 16 maja.

17 Rozpiętość skrzydeł bociana jest równa 2 m, a wróbla 25 cm. O ile centymetrów
większa jest rozpiętość skrzydeł bociana od rozpiętości skrzydeł wróbla?
A. 8 B. 23 C. 175 D. 1975

18 W jakim czasie gołąb pokona 120 km, jeśli w ciągu godziny lotu pokonuje 90 km?
A. 1 godz. 20 min B.1 godz. 15 min C. 1 godz. 30 min D. 1 godz. 33 min

19 W odległości 600 m od leśniczówki znajduje się paśnik dla saren. Na planie wykonanym
przez Kasię odległość ta jest równa 15 cm. W jakiej skali jest ten plan?
A. 1: 4000 B. 1: 40 C. 1: 9000 D. 1: 90

21. Uczestnicy konkursu o zwierzętach otrzymywali: 2 punkty za poprawną odpowiedź,
0 punktów za brak odpowiedzi i –1 punkt za błędną odpowiedź. Uczestnik,
który uzyskał 62 punkty, odpowiedział poprawnie na 36 pytań. Na ile pytań odpowiedział
błędnie?
A. Na 10. B. Na 13. C. Na 26. D. Na 36.

22 Ania wyjechała do schroniska dla zwierząt o godzinie 15.30, a wróciła o 18.10.
Podróż w obie strony zajęła jej 45 minut, a pozostały czas spędziła w schronisku.
Ile czasu Ania przebywała w schronisku?
A. 2 godz. 40 min
B. 2 godz. 20 min
C. 1 godz. 55 min
D. 1 godz. 35 min

23 Z młyna do piekarni jest 150 m. Ile to centymetrów na planie w skali 1 : 5000?
A. 3 B. 2 C. 10 D. 7,5

24 Chleb waży o 30 procent więcej niż wzięta do wypieku mąka. Ile waży chleb
upieczony z 5 kg mąki?
A. 5,30 kg B. 6,50 kg C. 5,15 kg D. 3,50 kg

25 Cztery prostopadłościenne foremki do pieczenia mają taką samą wysokość.
Najwięcej ciasta chlebowego zmieści się do foremki, której podstawa ma wymiary
A. 25 cm × 20 cm B. 20 cm × 30 cm C. 15 cm × 30 cm D. 25 cm × 25 cm

26 Uczniowie kupili na biwak 3 jednakowe bochenki chleba. Zapłacili za nie razem
4,05 zł. Po namyśle postanowili dokupić jeszcze 2 takie same bochenki. Ile jeszcze
będą musieli dopłacić?
A. 1,35 zł B. 2,70 zł C. 6,75 zł D. 8,10 zł

27. Szkolny komitet rodzicielski wygospodarował 2140 zł na zakup sprz_tu
telewizyjnego. Kupiono telewizor za 1389 zł i magnetowid za 699 zł. Za reszt_
postanowiono kupi_ kasety wideo. Jedna kaseta kosztuje 6 zł 40 gr. Ile kaset
kupiono?

28 Malwina kupiła pod koniec maja pierwsze czereśnie. Za 20 dekagramów
zapłaciła 1,60 zł. W czerwcu czereśnie były już dwa razy tańsze. Ile kosztował
1 kilogram czereśni w czerwcu?
A. 8 zł
B. 0,8 zł
C. 4 zł
D. 0,4 zł








1. Janek zakłada akwarium Zaplanował że jego pojemność wyniesie 150 litrów, a dno będzie mieć wymiary 100cm na 30cm. Podłoże do akwarium Janek zakupi w sklepie akwarystycznym, a wodę z czystego jeziora pomoże mu przywieźć tata. Oblicz wysokość akwarium.


2. Podłoże do akwarium pakowane jest w paczki, a jego ilość podawana jest w litrach. Ile 3-litrowych paczek musi kupić Janek, aby grubość podłoża
wyniosła 5cm?


3. We wsi Jankowice wybudowano zbiornik przeciwpożarowy w kształcie prostopadłościanu o wymiarach 12 metrów długości, 8 metrów szerokości oraz 4,5 metra głębokości. Ile wody znajdzie się w zbiorniku, jeśli zostanie napełniony do ¾ wysokości?


4. W sklepie zoologicznym piasek do terrarium zapakowany jest w 15 litrowe wiadra. Jaką masę ma wiadro z piaskiem, jeżeli jeden decymetr sześcienny piasku ma masę 1,820kg, a puste wiadro 1,350kg?


5. Przez niedokręcony kran w ciągu sekundy wypływa 0,02 litra wody. Ile litrów wody wycieknie przez 20 minut. Ile półlitrowych butelek można by nią napełnić?


6. Oblicz ile ton mleka wypełni cysternę o pojemności 108 hl (1 hl = 100 l), jeżeli 1 litr mleka waży 1,03kg?


7. Do podlewania kwiatów używa się roztworu sporządzonego z 5kg wody i 5g koncentratu nawozu. Ile kilogramów roztworu można zrobić z jednego kilograma koncentratu?


8. Naczynie w którym przygotowano napój ma kształt sześcianu o krawędzi długości 30cm. Napój ten rozlano do szklanek o pojemności 0,3 litra. Ile takich szklanek należy przygotować wiedząc że do każdej wlejemy 2/3 pojemności szklanki?


9. Do naczynia w kształcie prostopadłościanu o podstawie kwadratu wlano 8 litrów wody, zapełniają 2/3 jego pojemności. Ile wynosi długość krawędzi podstawy naczynia jeżeli jego wysokość jest równa 30cm?


10. Podczas mroźnej zimy uczniowie planowali urządzić lodowisko na boisku
szkolnym. Ma ono kształt prostokąta o wymiarach 24 m i 35 m. Na każdy metr
kwadratowy boiska uczniowie planowali wylać 40 litrów wody. Woda miała być
dowożona cysterną o pojemności 5000 litrów.




____________________________________________________________________________________________________



powtórzenie dla klasy 6-stej // kalendarz, zegar i czas /

1. Samica bociana złożyła jajo 12 kwietnia. Pisklę wykluło się po 34 dniach, czyli
A. 14 maja. B. 12 maja. C. 22 maja. D. 16 maja.

2. W jakim czasie gołąb pokona 120 km, jeśli w ciągu godziny lotu pokonuje 90 km?
A. 1 godz. 20 min B.1 godz. 15 min C. 1 godz. 30 min D. 1 godz. 33 min

3. Ania wyjechała do schroniska dla zwierząt o godzinie 15.30, a wróciła o 18.10.
Podróż w obie strony zajęła jej 45 minut, a pozostały czas spędziła w schronisku.
Ile czasu Ania przebywała w schronisku?

A. 2 godz. 40 min
B. 2 godz. 20 min
C. 1 godz. 55 min
D. 1 godz. 35 min


Tekst do zadania 15.
Kartki z kalendarza
1 LUTY 2007.
CZWARTEK
Wschód Słońca 7.17
Zachód Słońca 16.22
1 MARZEC 2007.
CZWARTEK
Wschód Słońca 6.23
Zachód Słońca 17.14

4. Dzień 1 marca był dłuższy niż dzień 1 lutego o
A. mniej niż godzinę.
B. więcej niż godzinę, ale mniej niż o półtorej godziny.
C. więcej niż półtorej godziny, ale mniej niż o dwie godziny.
D. więcej niż dwie godziny.

5. Ewa opalała się na słońcu przez 7 kolejnych dni. Pierwszego dnia opalała się
przez 10 minut, a każdego następnego o 5 minut dłużej niż w poprzednim dniu.
Ile minut Ewa opalała się siódmego dnia?

A. 40 B. 45 C. 30 D. 35

6. Samochód z ulami wyruszył z Lipowa o godzinie 255 i przybył na wrzosowisko
po 50 minutach. Ustawienie uli na wrzosowisku zajęło półtorej godziny. O której
godzinie zakończono ustawianie uli?

A. 535 B. 515 C. 455 D. 435

GODZINY OTWARCIA
􀂃 od 1 listopada do 31 marca:
wtorek – sobota godz. 9.00 – 15.00
niedziela godz. 10.00 – 15.00
􀂃 od 1 kwietnia do 31 października:
wtorek – sobota godz. 9.00 – 16.00
niedziela godz. 10.00 – 15.00

Tekst do zadań 22. i 23.

Niedaleko Poznania, w Swarzędzu, w kilkuhektarowym parku znajduje się
muzeum pszczelarstwa – jedno z największych w Polsce.
Wybierają się tam uczniowie klasy szóstej. Korzystając z informacji na ulotce
reklamującej ofertę muzeum, planują swoją wycieczkę i ustalają jej termin.

22. W którym dniu tygodnia uczniowie nie mogą zwiedzać muzeum? Dlaczego?
.......................................................................................................................................

23. Ile godzin najdłużej będą mogli przebywać uczniowie na terenie skansenu
i muzeum, jeśli pojadą na wycieczkę w powszedni dzień maja?

Przejdź do galerii.Przejdź do galerii.Przejdź do galerii.